Pochodzenie: Afryka zachodnia i środkowa.
Ciężar właściwy: 550 - 650 kg/m3 (przy 12% wilgotności)
Kolor: łososiowo-różowy aż do ciemnobrązowego. Pod wpływem panujących warunków atmosferycznych (promienie UV, deszcz, śnieg, zanieczyszczenia atmosferyczne) drewno patynuje i pogłębia kolor, w wyniku czego w obrębie tego samego gatunku a nawet partii gotowego materiału występuje zróżnicowanie kolorystyczne. Patynowienie drewna - powstawanie srebrzystego nalotu na wierzchniej warstwie materiału - jest procesem naturalnym, który nie wpływa negatywnie na parametry techniczne oraz odporność biologiczną drewna egzotycznego.
Charakterystyka: lekkie, łatwe w obróbce drewno o jednolitej kolorystyce oraz małej gęstości, a zarazem wysokiej stabilności wymiarowej. Bardzo dobrze poddaje się lakierowaniu oraz wybarwianiu. Posiada szerokie zastosowanie w stolarce otworowej, produkcji pudełek na cygara oraz herbatę. Bardzo często stosowane jest jako alternatywa dla gatunków takich jak: Meranti oraz Acajou. Okume jest gatunkiem, który wymaga stosowania środków konserwacyjnych w postaci lazuru.
Biorąc pod uwagę fakt, iż drewno jest materiałem higroskopijnym, materiał ten ma prawo do spękań pod wpływem zmiennej wilgotności powietrza. Proces ten można spowolnić poprzez systematyczne impregnowanie drewna, które nie tylko zmniejszy higroskopijność materiału, ale również go odświeży.